Hare Majesteit koningin Máxima heeft woensdag 30 november in het TextielMuseum in Tilburg de tentoonstelling ‘Koninklijk borduren – verhalen en vakmanschap’ geopend, waar de nieuwe gordijnen voor de Chinese Zaal van Paleis Huis ten Bosch zijn te zien. Koningin Máxima vertelde dat haar droom in vervulling is gegaan. “Het is mooi dat we dit erfgoed voor Nederland samen hebben gemaakt, met het TextielLab en handborduurders uit het hele land. Het is een eerbetoon aan het ambacht en staat ook voor de kracht van samenwerking.”

In de tentoonstelling ‘Koninklijk borduren’ zijn zowel de historische als de nieuwe gordijnen van de Chinese Zaal van Paleis Huis ten Bosch te zien, voordat deze in het paleis worden geïnstalleerd. Het veelzijdige maakproces van de nieuwe gordijnen staat in de tentoonstelling centraal. Ze zijn machinaal geborduurd in het TextielLab – de professionele werkplaats van het museum – en verrijkt met natuurelementen die zijn gemaakt door ruim 150 handborduurders uit het hele land.

Delen van passie en technieken

Na het officiële openingsmoment heeft koningin Máxima, die zelf ook meeborduurde aan de gordijnen, met diverse handborduurders de tentoonstelling bezocht. Samen bewonderden ze de nieuwe gordijnen, maar stonden ze ook uitgebreid stil bij het ontwerp- en maakproces en bij de 18de-eeuwse gordijnen die als inspiratiebron dienden voor het nieuwe design.

Máxima borduurt voor Amalia

Een bijzonder onderdeel van de tentoonstelling vormt de zaal waarin elke borduurgroep een eigen werk toont. Van verfijnd Japans borduurwerk tot een bruidssjaal uit Afghanistan. Ook te zien zijn twee kussentjes die koningin Máxima zelf borduurde voor de geboorte van haar oudste dochter, Prinses Amalia, de Prinses van Oranje. Toen ze zwanger was en nog niet wist of ze een jongen of een meisje zou krijgen, borduurde ze zowel een roze als een blauw kussentje. Haar dochters hebben ze sindsdien gebruikt; ze hebben ermee gespeeld en op geslapen.

Hier kan je een downloadbaar patroon vinden van het detail op het koninklijke gordijn.

Foto: Maarten Schuth Productions (Benjamin Arthur)

Adresgegevens TextielMuseum
Goirkestraat 96
Tilburg
Textiel Biënnale 2025. Verweven Toekomsten
 06 november 2025
 Rijswijk
Rococo Reboot! Mode 1750 - 1830
 04 april 2025 - 22 februari 2026
 Hasselt (B)
Tablescapes. Tussen plooi en prestige
 26 september 2025 - 31 augustus 2027
 Kortrijk (België)
Haus of fibre
 11 oktober 2025 - 15 maart 2026
 Tilburg
Fong-Leng & Fans - 60 jaar Fashion & Faam
 15 oktober 2025 - 06 april 2026
 Amstelveen
De Sterallures van Spanjaard
 19 oktober 2025 - 15 maart 2026
 Borne
 Totally Completely Fine
 01 november 2025 - 23 november 2025
 Zonhoven, België
Comfy & Cosy De veelzijdigheid van wol
 02 november 2025 - 30 november 2025
 Sterksel.
Frank Govers - The Power of Style
 18 november 2025 - 09 mei 2026
 Veenendaal
0 items | € 0

Subscribe now and get the first English edition of Textiel Plus for free!

English Newsletter